Zdrowsze życie dzięki zieleni

Zdrowsze życie dzięki zieleni

Wprawdzie istnieją rośliny ze sztucznego jedwabiu, jednakże pomimo wszystko nie należy rezygnować z klasycznych roślin doniczkowych.

 

Sterylny nawilżacz powietrza

Zgodnie z opiniami ekspertów w zamkniętych pomieszczeniach rośliny pokojowe pełnią funkcję „zielonych płuc.” Jako produkt uboczny fotosyntezy produkują tlen, poprawiając tym samym jakość powietrza w pomieszczeniu. Zielone rośliny doniczkowe mogą zwiększyć wilgotność powietrza o nawet 10 procent: tym samym roślina o dużej powierzchni liści oddaje w ciągu doby prawie litr wody.

 

Zabójca szkodliwych substancji

Woda parująca poprzez liście rośliny przyczynia się do wzrostu wilgotności powietrza, wiąże kurz i może filtrować z pomieszczenia szkodliwe substancje. Specjalne enzymy zawarte w liściach i łodygach przekształcają trucizny w nieszkodliwe substancje, które są następnie przyswajane przez roślinę.

Do szczególnie zalecanych kwiatów należą: gerbera (w szczególności lubi benzol, jest to zatem idealna roślina do mieszkań dla palaczy), chryzantema (ma słabość do formaldehydu i wszelkiego rodzaju oparów lakierniczych), dracena, zielistka, bluszcz i orchidea.

Jeśli jednak chcielibyśmy oczyszczać powietrze jedynie za pomocą roślin doniczkowych, musielibyśmy przekształcić biuro lub mieszkanie w dżunglę. Znacznie bardziej efektywne są tzw. roślinne systemy filtrujące, w których żyjące w korzeniach roślin mikroby rozkładają substancje szkodliwe. W przypadku tego systemu doniczka rośliny jest wypełniona mieszkalną glińca i aktywnego węgla, które wyłapują znajdujące się w powietrzu substancje trujące. Substancje trujące osadzają się na filtrze i są przejmowane przez bakterie z podłoża. Filtr należy jednak co jakiś czas wymieniać.