Zanurz się w odpowiednim stylu

Około 40.000 godzin naszego życia spędzamy w łazience. Jest to tendencja rosnąca. Po tym, jak odkryto kuchnię jako przestrzeń mieszkalną przyszła pora na łazienkę: zamiast tradycyjnego wystroju na umęczone dusze czekają fantazyjne i funkcjonalne meble; od mozaikowego przepychu aż do chromowanej prostoty.

 

Rzymski przepych

Łaźnia rzymska była pierwotnie bardziej miejscem pełnym pary, w którym można się wypocić, niż miejscem kąpieli. Jednakże: bez wątpienia stylowe elementy można umieścić wokół kabiny prysznicowej i wanny. Typowe elementy stylu łaźni rzymskiej stanowią kolumny i mozaiki. Kolumny można na przykład zamontować na rogach wanny lub jako półkolumny na ścianie z obu stron umywalki. Marmur nie jest przy tym niezastąpiony. Najtańszym i najbardziej odpowiednim materiałem jest odpowiednio zaimpregnowane przez fachowca drewno. Można je zestawić z małymi elementami mozaiki, które są dostępne w formie gotowych płytek umieszczonych na elastycznej siatce. Wyjątkowy efekt można osiągnąć wykładając mozaiką podłogę i ściany na wysokość bioder. Niebieski, złoty, czerwony lub szmaragdowy kolor zapewniają elegancką kombinację barwną. Równie dobrze pasują do tego klasyczne, białe umywalki, jak również nowoczesne umywalki ze szkła mlecznego i farbowanego. Mocne odcienie czerwieni i niebieskiego komponują się dobrze z meblami; modne są fronty na wysoki połysk ze szkła lub lakierowane.

 

Jak dawno temu w Ameryce

Ciemne drewniane meble, tu i tam wstawki z bambusa lub ratanu. Do Europejczyków, którzy w latach 1750 -1850 postawili sobie za cel ponowne „urządzenie” Ameryki powraca styl kolonialny . Prosty styl to niemalże gwarancja mile spędzonych godzin. Powodem są naturalne materiały: dominuje ciemne drewno, bambus i ratan. Do mebli pasują klasyczne, białe umywalki i wanny; bordowe lub kremowe akcesoria podkreślają przytulny styl. Nowoczesnego charakteru nadają armatury z chromu i stali oraz szklane umywalki.

 

Mniej znaczy więcej

Wielkie lustra, chrom, fronty ze szkła i fronty lakierowane zdominowały nowoczesny styl. Wolno wiszące szklane umywalki są symbolem prostej elegancji i perfekcyjnie pasują do pozbawionej zawijasów armatury z chromu lub stali. W kwestii umywalek w ostatnich latach zaszły pewne zmiany. Z nowoczesnymi łazienkami lepiej komponują się ‘ umywalki okrągłe lub kwadratowe niż te klasyczne o owalnych kształtach. Oprócz ceramiki i chromu preferowanymi materiałami są cieniowane szkło, szkło mleczne lub kolorowe w jaskrawych kolorach. Dobór kolorów ma istotny wpływ na nastrój; kolor ścian też nie jest bez znaczenia: o ile łazienka utrzymana w niebieskiej tonacji sprawia wrażenie zimnej, o tyle odcienie zieleni i brązu tworzą spokojną atmosferę, a czerwony i pomarańczowy działają pobudzająco. Kto planuje spędzać dużo czasu w łazience, powinien zwrócić na to uwagę.

Nie ma znaczenia, jako styl dominuje w łazience: indywidualnie dobrane wyposażenie umożliwia stworzenie dobrego samopoczucia i przytulności nawet w najmniejszych łazienkach. Dzięki temu 26 minut, które są przeciętnie poświęcane dziennie na pielęgnację ciała, można łatwo przedłużyć, aby pielęgnować dobre samopoczucie.