Więcej powietrza dla zdrowszego mieszkania

W deszczowej porze roku najlepiej czujemy się w dobrze ogrzanym mieszkaniu. Pomimo tego od czasu do czasu należy wpuścić do domu lub biura trochę świeżego powietrza.

 

Świeże powietrze ma zawsze dobre działanie

Nie ma znaczenia, czy w lecie, czy też w zimie, świeże powietrze zawsze poprawia klimat pomieszczenia. Dlatego trzeba regularnie wietrzyć dom otwierając na chwilę na oścież okna. Pozycja uchylna jest nieskuteczna i stanowi marnotrawstwo energii cieplnej. Nie wystarczy jednak wietrzyć raz dziennie, należy dokonać zupełnej wymiany powietrza rano i wieczorem, również w sypialni. Wystarczy dziesięć minut na pozbycie się dusznego i powodującego ból głowy powietrza z pomieszczenia. Wietrzyć należy także w przypadku deszczowej pogody (o ile deszcz nie wpada przez okno do pomieszczenia) lub opadów śniegu: zimne powietrze zewnętrzne jest bardziej suche niż ciepłe powietrze w pokoju, a tym samym zwiększa dobre samopoczucie.

 

Idealne ogrzewanie i wietrzenie

Właśnie podczas zimnych pór roku w mieszkaniach często powstają szkody spowodowane wilgocią. Pleśń i czarne plamy to wprawdzie usterki dotyczące wynajmu, które najemca musi usunąć, z wyjątkiem, że spowodowałby one je nie ogrzewając i nie wietrząc dostatecznie pomieszczenia. Dlatego jesienią i na wiosnę należy (przebywając w pomieszczeniach) utrzymywać następujące temperatury: w pokoju dziennym, pokoju dziecięcym i kuchni 20 stopni Celsjusza, w łazience 21 stopni Celsjusza, w nocy w sypialni 14 stopni Celsjusza. Obowiązuje żelazna zasada: im niższa temperatura pokoju, tym częściej należy go wietrzyć! Nawet podczas nieobecności w ciągu dnia nie należy zupełnie wyłączać ogrzewania. Ciągłe schładzanie i podgrzewanie na dłuższą metę jest droższe niż utrzymywanie obniżonej, średniej temperatury.

 

Prawidłowe ustawienie mebli

Również meble mogą powodować zatory powietrza. Odpowiedniej wentylacji wymagają przede wszystkim większe szafy ścienne i meblościanki. Oznacza to, że za tylną częścią przedmiotów stanowiących wyposażenie wnętrz należy pozostawić wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, aby umożliwić wentylację pustki powietrznej.

Aby zapewnić lepszy klimat mieszkania, zaleca się zakup termometru wewnętrznego i zewnętrznego oraz wilgotnościomierza (higrometru). Proszę się samemu przekonać, ile radości daje lepsze zrozumienie wzajemnego wpływu klimatu wewnętrznego i zewnętrznego.