Dobre samopoczucie we własnym domu

Bez powietrza nie możemy oddychać, bez oczu niczego nie zobaczymy, a bez światła nie byłoby kolorów. Dzięki światłu żyjemy w kolorowym świecie.

To czy czujemy się dobrze we własnym mieszkaniu i możemy się odprężyć zależy z jednej strony od wielkości pomieszczeń, a z drugiej od indywidualnego wystroju wnętrz. Jednakże ważną rolę odgrywa dobór kolorów we własnych czterech ścianach. Kolory mają duży wpływ na człowieka i mogą wywołać w nas aktywność lub pasywność, jak również dobre samopoczucie lub zniechęcenie. Dzięki wpływowi poszczególnych kolorów istnieje możliwość powiększania lub zmniejszania pomieszczeń.

Istnieją trzy kolory podstawowe: żółty, czerwony i niebieski, wszystkie inne kolory są kolorami mieszanymi. Różne grupy kolorów wykazują charakterystyczne cechy, które je różnicują. Czerwony i pomarańczowy są ciepłymi kolorami, pobudzają i zmniejszają optycznie pomieszczenie. Jasnym, ciepłym kolorem jest żółty, który sprawia, że mamy wrażenie lekkości i czujemy się bardziej radośni, dodatkowo rozjaśnia on pomieszczenie, a także zastępuje światło słoneczne. Z tego powodu zaleca się pomalowanie tym kolorem pomieszczeń, które są skierowane na północ. Inna kategoria kolorów ma zimny charakter. Należy do niej niebieski, niebiesko-zielony i turkusowy, a barwy te kojarzą się z wodą i lodem. W jasnych pomieszczeniach, z dużą ilością światła słonecznego, średni odcień koloru niebieskiego odbierany jest jako bardzo odświeżający.

Odpowiednie kolory pobudzają i powodują lepsze samopoczucie. Dlatego też, aby móc dobrze czuć się we własnym domu, należy poważnie zastanowić się nad wyborem kolorów do danych pomieszczeń. Kolory podstawowe są przy tym tak samo ważne, jak kolory akcentujące. Ostatecznie należy spełnić trzy kryteria: zamierzony wpływ na pomieszczenie, połączenie kolorów i oczywiście także to, czy te kolory odpowiadają Państwu gustowi.